Jak wszystkie żywe stworzenia, koty mogą zachorować. Opiekuna powinna zaniepokoić biegunka u kota. Nie zawsze jest ona tak poważna, jak mogłoby się wydawać. Dowiedz się więcej o tym, co powinno Cię zaniepokoić.
Wszystkie zwierzęta mogą zachorować, nawet te przebywające w domu. Nosówka u kotów może być spowodowana różnymi czynnikami, które są poza kontrolą opiekuna. Z niektórymi z nich można sobie poradzić, podczas gdy inne wymagają specjalistycznej opieki. Niektóre przyczyny szybko znikają i kot w krótkim czasie wraca do zdrowia.
Biegunka u kotów nie musi być poważna. Należy jednak skonsultować się z lekarzem weterynarii, jeśli u kota występuje biegunka trwająca dłużej niż jeden dzień. Ważne jest, aby wyjaśnić, w jaki sposób biegunka może wystąpić u kotów, abyś mógł zrozumieć, dlaczego potrzebny jest specjalista.
Biegunka u kotów
Ważne jest, aby wyjaśnić, że biegunka u kotów nie jest oznaką choroby. Jest to objaw choroby i może być oznaką czegoś złego w organizmie zwierzęcia. Te warunki nie muszą być poważne. Aby je wykluczyć, należy jednak zbadać kota. Tylko lekarz weterynarii może postawić właściwą diagnozę. Aby nie zaburzać ogólnego obrazu stanu zdrowia kota, nie należy podawać mu leków przeciwbiegunkowych, chyba że lekarz weterynarii zaleci inaczej.
Biegunka u kotów objawia się jako luźny, płynny lub wodnisty kał. Może on zawierać krew lub śluz - te objawy należy zgłosić właścicielowi. Mogą one świadczyć o tym, że zwierzę ma pasożyty. Powodują one, że zwierzę traci wodę i składniki odżywcze. Wpływa to bezpośrednio na jego zdrowie. Ostra biegunka może trwać 14 dni. Z biegunką przewlekłą mamy do czynienia, gdy objawy utrzymują się dłużej niż cztery tygodnie.
Warto wspomnieć o jeszcze jednym ważnym punkcie. Biegunka u kotów może powodować biegunkę, która powoduje, że kot załatwia się dość często w ciągu dnia. Odnosi się to do 5-6 wypróżnień, które są wodniste i bezkształtne. Nie musi to jeszcze oznaczać, że zwierzę ma biegunkę, jeśli oddaje wodnisty kał więcej niż raz. Warto zwrócić uwagę na zwierzę, zwłaszcza jeśli występuje ona w określonych okolicznościach lub o określonych porach dnia. Może to świadczyć o konieczności dalszej diagnostyki, np. o przewlekłej chorobie trzustki czy wątroby.
Biegunka u kotów - objawy
Biegunka jest głównym objawem biegunki u kota. Zgodnie z opisem, luźny stolec występuje więcej niż 5-6 razy na dobę. Często jest to jedyny objaw, jaki ma kot. Ważne jest, aby nie lekceważyć objawów. Koty z silną biegunką mogą ulec poważnemu odwodnieniu, zwłaszcza jeśli niechętnie piją.
Jednak czasami biegunka u kotów nie jest jedynym znakiem, że coś jest nie tak. Czasami zwierzę może czuć się gorzej. Może unikać mycia swojego futra, zwłaszcza jeśli brzuch jest obolały. Wzdęcia i bolesność w powłokach brzusznych to kolejny znak, że coś jest nie tak.
Kot z biegunką może mieć blade dziąsła i ogólne osłabienie z powodu odwodnienia. Jest to poważna sytuacja, która wymaga natychmiastowej uwagi w klinice weterynaryjnej. Czasami zwierzę może cierpieć z powodu gorączki lub podwyższonej temperatury ciała. Jeśli kot cierpi na długotrwałą biegunkę, może unikać kuwety. Twój pupil może zacząć kojarzyć kuwetę z bólem i dyskomfortem, dlatego będzie szukał innych miejsc, aby sobie ulżyć.
Biegunka u kotów jest niebezpiecznym objawem dla kociąt
Biegunka u małego kota może być niebezpieczna ze względu na niedojrzałość i bezbronność organizmu. Biegunka może spowodować odwodnienie organizmu kociaka. Może to nastąpić już po kilku godzinach od wystąpienia pierwszych objawów. Ważne jest, aby natychmiast zareagować w przypadku kociąt.
Biegunka u dorosłych kotów
Chociaż małe kocięta mogą szybko ulec odwodnieniu, dorosły kot nie powinien się bać, jeśli biegunka trwa dłużej niż jeden dzień. Każda biegunka, która trwa dłużej niż jeden dzień u kota jest powodem do niepokoju. Nawet jeśli u kota biegunka występuje co kilka dni, warto odwiedzić lekarza weterynarii w celu ustalenia przyczyny.
Biegunka u kotów - przyczyny
Istnieje wiele przyczyn biegunki u kotów. Oto najczęstsze przyczyny biegunki u kotów:
- Infekcja wirusowa u kotów
- Infekcja bakteryjna
- Zakażenie pasożytami;
- zatrucie pokarmowe;
- Reakcja alergiczna na określony rodzaj pokarmu.
- Może to być stresujące dla zwierzęcia.
- Infekcje wirusowe, bakteryjne lub pasożytnicze
- Zjedzenie zakażonej żywności lub wypicie wody zanieczyszczonej odchodami chorych zwierząt może prowadzić do infekcji wirusowej, bakteryjnej lub pasożytniczej. Może być ona również spowodowana bezpośrednim kontaktem z chorym człowiekiem. Jeśli Twój kot doświadcza biegunki w którymkolwiek z tych przypadków, ważne jest, aby natychmiast udać się do weterynarza.
Zatrucie pokarmowe u kota
Zatrucie pokarmowe można wywołać podając kotu nieświeże lub trujące jedzenie. Zwierzęta powinny być uważnie obserwowane, zwłaszcza gdy wychodzą na spacery. Bardzo niebezpieczne dla kotów jest polowanie na myszy, które zjadły truciznę. W takim przypadku kot również może zostać zatruty.
Gdy kot podczas spaceru zjada roślinność, właściciel powinien być świadomy. Niektóre rośliny mogą być toksyczne dla zdrowia kota. Jeśli kot zauważa u siebie takie zachowanie, należy go odsunąć od wszelkich roślin, które go pobudzają. Dobrym pomysłem jest również nie pozwalanie kotu na zjadanie jakichkolwiek roślin w domu. Wybierz nietoksyczne gatunki, jeśli wolisz zielone otoczenie. Po przeprowadzeniu badania, weterynarz zaleci najlepsze leczenie w przypadku zatrucia pokarmowego.
Koty z alergiami pokarmowymi
Zwykle trudno jest zidentyfikować przyczynę alergii pokarmowej u kotów. Powinieneś współpracować z lekarzem weterynarii w celu stworzenia diety eliminacyjnej. Podczas tego procesu, spróbuj zidentyfikować składnik żywności, który powoduje objawy u kota. Kot powinien otrzymywać dietę, która jest wolna od tego alergenu. Wbrew powszechnej opinii biegunka może wystąpić również po zjedzeniu mokrej karmy. Alergia nie dotyczy wtedy karmy, ale konkretnego składnika.
Stresujące sytuacje mogą wywoływać reakcje Twojego kota.
Zdrowie psychiczne jest ważne zarówno dla ludzi, jak i dla zwierząt. Koty są bardzo wrażliwe. Jeśli kot jest wrażliwy na stres, każda sytuacja może wywołać biegunkę. Ważne jest, aby wyeliminować stresujące sytuacje z życia kota w celu wyleczenia choroby.
Panleukopenia u młodych kotów
U kociąt możemy mieć do czynienia z ciężkimi chorobami wirusowymi, które mogą doprowadzić nawet do śmierci. Jest to szczególnie ważne w przypadku kociąt, które nie zostały zaszczepione. Caterialna panleukopenia (inaczej parwowirus kotów) jest jedną z najpoważniejszych chorób, które mogą powodować biegunkę. Może spowodować śmierć nawet u 75% zakażonych młodych kotów. Jest wysoce zakaźna. Narażenie na zakażenie jest możliwe w przypadku kotów, które żyją w dużych skupiskach, takich jak schroniska czy hodowle.
Koty nie powinny jeść niebezpiecznych przedmiotów
Małe kocięta, podobnie jak małe dzieci, mogą połykać małe przedmioty. Może to być bardzo niebezpieczne dla życia i zdrowia kota. Układ pokarmowy może zostać całkowicie zablokowany przez połknięty przedmiot. Może to prowadzić do biegunki lub wymiotów. Jeśli z pyska kota wydobywa się ślina lub piana, mógł on połknąć obce przedmioty. Właściciel powinien natychmiast zabrać kota do weterynarza.
Na jakie inne choroby mogą zachorować koty, które mogą powodować biegunkę? Mogą to być bardzo poważne schorzenia. Mogą prowadzić do niewydolności narządów wewnętrznych u kotów oraz złego funkcjonowania tarczycy. Zapalenie żołądka lub jelit również może powodować biegunkę, podobnie jak inne stany nowotworowe.
Biegunka u kotów zakończona - co dalej?
Jeśli wszystko poszło dobrze i kot wyzdrowiał po biegunce, czas zacząć myśleć o tym, jak przywrócić kotu siły. Podobnie jak w przypadku ludzi, najlepszą rzeczą dla kotów jest spożywanie prostej diety, która jest lekkostrawna. Pomoże im to odzyskać energię i pełnię zdrowia. Nie karm ponownie kota, który cierpiał na biegunkę po zjedzeniu mokrej karmy. Zamiast tego wybieraj gotowe karmy, które są wysokokaloryczne i lekkostrawne, a które można znaleźć w gabinecie weterynaryjnym.
Lekka dieta dla kota - domowe sposoby
Warto zapewnić kotu prostą dietę, aby nie był zbyt zestresowany i mógł powrócić do normalnych, codziennych czynności. Jedzenie można przygotować samemu, korzystając z przepisów z diet lekkostrawnych. Gotowany kleik ryżowy to pokarm, który można przygotować w domu podczas biegunki.
Gotowany kleik ryżowy z mięsem kurczaka i gotowaną marchewką jest dobrym domowym daniem, które może być wzmocnione przez organizm kota. Probiotyki mogą być podawane kotu, aby uzupełnić florę bakteryjną, która została w dużej mierze zniszczona z powodu biegunki. Dzięki nim układ pokarmowy kota szybciej się zregeneruje. Pomysł ten należy przedyskutować z lekarzem weterynarii, zwłaszcza jeśli kot przyjmuje jakiekolwiek leki.