Kocięta są radosne już w momencie narodzin. Instynktownie chcesz, aby były szczęśliwe, kiedy się urodzą. Powinieneś zapytać swojego lekarza weterynarii, czy dotykanie kociąt jest dozwolone.
Czy kot jest zwierzęciem domowym?
Indywidualizm mruczących przyjaciół ludzi jest cechą charakterystyczną. Chodzą własnymi ścieżkami, które w końcu doprowadzą ich do miski, którą będą regularnie zjadać. Zwierzęta te zupełnie inaczej reagują na swoich właścicieli niż psy. Są tak różne, że przez wiele lat uważane były za mniej przyjazne. Choć koty mogą nie chcieć być w bliskiej relacji ze swoimi właścicielami, wiele mruczących ras woli mieć kontakt ze swoimi właścicielami. Uwielbiają być rozpieszczane i mają tendencję do dbania o siebie. Nawet przez długi czas oswojone koty pozwalają się głaskać. Nie zawsze jednak tak jest i nie u wszystkich kociąt. Dlaczego tak jest?
Zwierzę lubi być dotykane i głaskane. Twoja dłoń przesuwająca się po kocim futerku wywołuje dobre wspomnienia. Dzieje się tak nawet w wieku nastoletnim. Po urodzeniu, kocięta są regularnie lizane i szczotkowane przez swoje matki. W pierwszych dniach życia maluchy są zdane na opiekę matki. Dotyk matki zapewnia komfort psychiczny i poczucie bezpieczeństwa. Ale nie tylko o to chodzi. Matka może czyścić swoje dzieci poprzez lizanie ich. Usprawnia to ich układ pokarmowy, co ułatwia im życie.
Ty, koci opiekun, będziesz mógł stworzyć specjalną więź, uderzając swojego kota. Ten kontakt może mieć również wiele innych korzyści. Będzie działał relaksująco, uspokajając i kojąc Twoje nerwy. Badania, które wykazały, że koty są szczęśliwsze, gdy się je głaszcze, udowodniły, że jest to prawda. Felinoterapia może być również wykorzystywana do pomocy osobom z autyzmem.
Głaskanie kota po futrze może przywołać dobre wspomnienia z dzieciństwa i wiele innych korzyści. Oznacza to, że możesz rozpocząć przyjaźń ze swoim zwierzakiem już w pierwszych tygodniach jego życia. Czy dotykanie kotów po ich urodzeniu jest w porządku? To nie jest takie oczywiste.
Czy wiesz, że koty są zależne od swoich właścicieli?
Maluchy nie opuszczają gniazda zaraz po urodzeniu. Rodzą się ślepe, głuche, nie potrafią się dobrze poruszać ani załatwiać swoich potrzeb fizjologicznych. Ich futerko jest zbyt cienkie, aby mogły je ogrzać, utrzymać ciepło lub ochronić przed zimnem. Kocięta są trzymane blisko matki, która opiekuje się nimi i karmi je. Kocięta instynktownie wiedzą, jak dostać się do matki i wypić jej mleko. Kierują się... węchem. Mają już zmysł węchu.
Młode są bezradne bez matki. Potrzebują miłości i opieki, jeśli zostały porzucone. Nie martw się, czy możesz dotknąć kociąt, które urodziły się w ostatnich miesiącach. Po prostu przenieś je w bezpieczne, ciepłe miejsce. Nawet jeśli zwierzaki nie potrafią jeszcze chodzić, mogą się czołgać i spadać z łóżek. Jak sobie radzisz z kociętami?
Czy dotykanie malutkich kociąt jest w porządku?
Niepewność i problem z dotykaniem małych zwierząt domowych tuż po urodzeniu, a raczej jej brak, wynika prawdopodobnie z informacji, jakie otrzymujemy od opiekunów dzikich kociąt, np. tych spotykanych w lesie. Człowiek nie powinien dotykać młodych jeleni, saren, a nawet ptaków. Jest to dla nich niebezpieczne i może spowodować oddzielenie od matki. Nie dotyczy to zwierząt domowych. Czasami ingerencja człowieka jest konieczna, aby umożliwić rozwój młodym psom i kotom. Nie oznacza to jednak, że matka musi porzucić swoje młode. Co decyduje o tym, że koty po urodzeniu mogą być dotykane? Zachowanie matki jest kluczem do tego, czy kocięta mogą być dotykane po urodzeniu.
Czy dotykanie kociąt jest w porządku? Uszanuj decyzję kota!
Chociaż koty, niezależnie od płci i rasy, są bardzo niezależne, instynkt macierzyński u kotek jest silny. Opiekują się one swoimi młodymi przez 12 tygodni, aby mogły wyjść na wolność. Miauczące matki są skupione na swoich młodych, więc nawet z pozoru niewinne sytuacje mogą prowadzić do agresywnych zachowań. Może Cię to zaskoczyć, jeśli masz silną więź ze swoim kotem. Nie miej tego za złe swojemu kotu. Zwierzęta potrafią reagować w skrajny sposób. Ze względu na czujność matki trudno jest określić, kiedy można dotykać małe kotki. Najlepiej jest obserwować zachowanie swojego kota.
Na czas porodu warto wydzielić dla kotki bezpieczne miejsce. Zapewni jej to bezpieczeństwo po porodzie i pomoże w opiece nad maluchami. Zdziwisz się, jak bardzo Twój pupil pozwoli Ci uczestniczyć w tym wyjątkowym wydarzeniu. Niektóre kocie mamy pozwalają swoim dzieciom pomagać im, nawet po porodzie. Niektóre kocie mamy przez długi czas przyjmują pozycję obronną. Uszanuj decyzję swojego zwierzaka. Nie wywołuj stresu w tym czasie. Następnym razem kotka może zachować się zupełnie inaczej.
Co się dzieje z kotem, który czuje się zagrożony?
Nawet jeśli Twój pupil zna Twój zapach, młode kocięta mogą uznać, że stanowisz dla nich zagrożenie. Jeśli jest rozdrażniony, możesz to poznać po jego głośnym miauczeniu, szeroko otwartych oczach lub merdającym ogonie. Kot może w końcu zaatakować. Te oznaki powinny być znakiem, że nie wolno dotykać małych kotków. Należy natychmiast usunąć się z drogi i pozwolić kociej mamie się uspokoić.
Nie należy być zbyt natarczywym w swojej obecności. Zwierzę może przenieść się w inne miejsce. Dotyczy to zarówno kotów zdziczałych jak i domowych. Zwracaj uwagę na miauczące dzieci, jeśli urodziły się w Twojej okolicy. Czy można dotykać kotów, które nie mieszkają w Twoim domu po ich urodzeniu? Nie dotykaj ich. Nie powinieneś ruszać kociąt, chyba że opuściły swoją matkę. Martwisz się o zagubionego kociaka? Powinieneś sprawdzić, czy rzeczywiście potrzebuje pomocy. Być może matka ukrywa się gdzieś w pobliżu.
Jaki jest najlepszy czas na wzięcie kociaka na ręce?
Po urodzeniu przeciętny kociak waży około 100 gramów. Jest to waga porównywalna do tabliczki czekolady. Kocięta są małe i delikatne, dlatego trzeba się nimi szczególnie opiekować. Można dotykać kociaki po urodzeniu. Jeśli matka kotów na to pozwoli, to tak. Kontakt należy rozpocząć od delikatnego głaskania grzbietu kociaka, a nawet dotknięcia jego uszu. Nie należy ich podnosić ani w żaden sposób poruszać.
Poczekaj, aż matka kociaka umyje go przed pierwszym kontaktem z nim. Nie dotykaj kociąt, gdy oblizują języki. To pomaga im się rozwijać. Po ilu dniach małe kocięta mogą być trzymane bezpieczniej i przez dłuższy czas? Po trzech dniach możesz bezpiecznie i krótko podnosić kocięta. Po około 1,5 tygodnia kocięta kończą okres noworodkowy. Trudno nie zauważyć, że kocięta otwierają w tym czasie oczy. Dobrym pomysłem jest, aby na tym etapie kocięta były trzymane i dotykane. Pozwoli to na oswojenie kociaków z Twoją obecnością. Kontakt nie powinien trwać dłużej niż kilka minut i powinien być przeprowadzany regularnie, przynajmniej raz dziennie.
Stymulacja jest ważniejsza dla kociąt zaczynających się w drugim tygodniu życia. Można wtedy bawić się z kociętami. Jeśli koty szukają nowego domu, muszą być szybko zsocjalizowane. Jeśli do ukończenia przez nie ósmego tygodnia życia zapewnisz im odpowiednie bodźce, będą czuły się przy Tobie pewniej. Koty można oddzielić od matki już po ukończeniu 2 miesiąca życia. Najlepszy czas na oddzielenie mruczącego klanu to 12 tydzień życia.
Jak możesz pomóc osieroconym kociętom?
Czy widziałeś kiedyś kota bez matki? Musisz zareagować szybko i inteligentnie. Możesz zająć się kociakiem, jeśli zadbasz o to, by go nie było. Kluczowe jest wyczucie czasu - maluchy, zwłaszcza te z zamkniętymi oczami, nie są w stanie nic zrobić. Nawet kilkutygodniowe kocięta mogą żyć bez matki przez dłuższy czas. Dobrze znoszą trzygodzinną rozłąkę. W miarę upływu czasu matka często zostawia swoje kocięta, aby na nie polować lub znaleźć dla nich dom. Po przyjściu kociąt na świat, miejsce gniazdowania jest zmieniane co najmniej raz.
Jak możesz pomóc osieroconemu kociakowi, który właśnie przyszedł na świat, a nie znasz jego mamy? Delikatnie przesuń swojego mruczka w bezpieczne miejsce. Nadal możesz go podnieść, ale będziesz musiał zastąpić mu matkę. Przez pierwsze trzy tygodnie będzie wymagał ogrzewania, karmienia i masowania. Bądź delikatny podczas przenoszenia noworodka. Nie chwytaj noworodka za szyję jak kota. Połóż kociaka na rękach i podwiń mu ogon.
Ten rodzaj dotyku jest zarezerwowany dla kociej matki
Kotka od samego początku życia traktuje swoje młode dzieci z czułością. Pociera ich skórę językiem i ogrzewa ich ciała swoim ciałem. Ma wyjątkowy sposób na noszenie ich, zanim staną się mobilne. Chwyta je zębami za kark, a następnie unosząc głowę przenosi w nowe miejsce. Nawet kociaki starają się ułatwić jej zadanie, zastygając w bezruchu. Nie należy jednak w ten sposób łapać mruczków. Zawsze trzymaj je w dłoni. Ten chwyt jest przeznaczony tylko dla kotek.
Powszechnie uważa się, że chwytając zwierzę za szyję można nad nim zapanować, nie robiąc mu krzywdy. Jest to prawda, ale tylko wtedy, gdy matka jest w stanie złapać kota. Tylko ona może chwycić kociaka w sposób, który nie wyrządzi mu krzywdy. W innych sytuacjach kot może stać się niespokojny i zestresowany. Po puszczeniu szyi może pojawić się również kot agresywny. Bolesne może być również podnoszenie zwierzęcia za skórę.