Zapalenie ucha u zwierząt często kojarzone jest z psami o długich, zwisających uszach. Jest to idealne miejsce do powstawania stanów zapalnych. Dolegliwość ta może być również spowodowana zapaleniem ucha u kota. Jak diagnozować i leczyć zapalenie ucha u kota?
Zapalenie ucha u kota - kiedy trzeba być czujnym
Wiele chorób może dotknąć domowych pupili. Częstym schorzeniem jest choroba kotów. Mają one również problemy z nerkami i układem moczowym oraz wymagają regularnej higieny zębów, aby zapobiec zapaleniu dziąseł. Są mniej narażone niż ich właściciele na urazy kończyn czy skaleczenia. Mogą też stać się ospałe i letargiczne, jeśli brakuje im właściciela. Nawet energiczne maluchy mogą dostać zapalenia ucha u kotów. Jak można leczyć objawy zapalenia?
Przyczyny zapalenia ucha u kota
Zastanawiałeś się kiedyś, jak wygląda ucho Twojego psa lub kota? Ucho kota wygląda bardzo podobnie jak u szczekających kotów domowych. Składa się ono z ucha zewnętrznego, środkowego i wewnętrznego. Ucho zewnętrzne zbudowane jest z chrząstki, bogato unaczynionej skóry i małżowiny usznej. Przewód słuchowy pokryty jest naskórkiem, włosami, a także specjalnymi gruczołami, które wytwarzają woskowinę. Przewód słuchowy jest częściowo położony pionowo, a jego koniec przesuwa się w kierunku poziomym.
Natura stworzyła w kocim uchu niezwykły i dobrze zaprojektowany mechanizm. Koty słyszą lepiej niż ludzie. Są również bardziej inteligentne niż psy i inne zwierzęta domowe, które mamy w naszych domach. Koty są świetnymi łowcami, ponieważ potrafią odróżnić interesujące je dźwięki od tych z zewnątrz. Specjalna membrana, która odbija światło, umożliwia kotom widzenie w ciemności, co dodatkowo wspiera ich instynkt łowiecki.
W uchu kota może dojść do licznych urazów. Ponieważ zewnętrzna część ucha wystaje ponad głowę, może to prowadzić do wielu urazów. Może być celem dla innych kotów, gdy walczą one o terytorium lub pożywienie. Kot jest bardzo czujnym zwierzęciem i jest niezwykle skoncentrowany na swojej zdobyczy. Kot będzie ścigał swoją ofiarę, nawet jeśli może to spowodować obrażenia ciała, nawet jego uszu. Koty wychodzące na zewnątrz są bardziej podatne na zranienia niż koty domowe.
Warto zwracać uwagę na uszy kotów. Ucho wewnętrzne może być również zaatakowane przez choroby, które przez kilka tygodni nie dają widocznych objawów. Koty potrafią przez długi okres czasu ukrywać swój prawdziwy stan zdrowia. Nie zdradzają oznak choroby.
Pasożyty
Wiele pasożytów uwielbia żyć w uszach kotów. Otwarty kształt ucha kota może sprzyjać przedostawaniu się ciał obcych, mikroorganizmów i brudu. Mimo, że otwarty przewód słuchowy jest lepiej wentylowany, kleszcze nadal mogą się w nim zagnieździć. Sama ilość krwi, która może zgromadzić się na unaczynionym uchu zwierzęcia w wyniku urazu, może być przerażająca nawet dla doświadczonych opiekunów. Co powoduje zapalenie ucha u kota?
Istnieją dwa rodzaje zapalenia ucha u kotów: pierwotne i wtórne. Do przyczyn pierwotnych należą alergie skórne, pokarmowe oraz atopowe zapalenie skóry. Wszystkie one są powszechne u naszych kochających futro pupili. Pasożyty są najczęstszą przyczyną zapalenia ucha. Należą do nich glisty, świerzb uszny i świerzb uszny. Inne problemy zdrowotne, z którymi często diagnozowane są koty to zaburzenia rogowacenia i choroby immunologiczne, polipy w kanale słuchowym oraz zmiany nowotworowe.
Przyczyny wtórne mogą wynikać ze złego stanu zdrowia lub schorzeń współistniejących. Wzrost odporności lub zmiana pH skóry może wywołać stan zapalny w uchu. Węższy kanał słuchowy może sprawić, że kot będzie bardziej podatny na zapalenie. Czasami choroba może pojawić się po wpadnięciu kota do wody lub po wielokrotnym zamoczeniu uszu podczas kąpieli. Wilgoć może sprzyjać rozwojowi infekcji drożdżakowych lub bakteryjnych. Dlatego tak ważna jest natychmiastowa konsultacja ze specjalistą.
Zapalenie ucha u kota - objawy
Problemy z uszami to jedna z najczęstszych dolegliwości, z jakimi muszą zmagać się właściciele zwierząt domowych. Zauważenie schorzenia dotykającego ucho wewnętrzne może być trudne. Dzieje się tak zazwyczaj wtedy, gdy infekcja staje się coraz poważniejsza.
Nawet jeśli dbasz o swojego kota i często go sprawdzasz, infekcja ucha u kota może się pojawić. Problemy z uszami są najczęstsze u kotów wychodzących na zewnątrz. Jednak właściciele zwierząt domowych również powinni regularnie odwiedzać weterynarza, aby sprawdzać uszy swoich pupili. Co możemy zrobić, aby rozszerzyć diagnostykę?
Objawami zapalenia ucha u kota są m.in. nietypowe ruchy głową, potrząsanie nią, a także powtarzające się próby złagodzenia dyskomfortu poprzez ciągłe pocieranie łapą chorego miejsca. W oczach kota jedynym sposobem na uzyskanie ulgi jest intensywne czyszczenie okolic uszu, wylizywanie łapek i strząsanie intruzów gwałtownym ruchem głowy.
Zapalenie
Koty mogą odczuwać silny dyskomfort, jeśli w ich uszach występuje stan zapalny. Najczęstsze objawy to przechylona głowa i tendencja do przesuwania małżowiny w kierunku głowy. Innym objawem jest chęć kota do ciągłego drapania głowy i uszu - może to prowadzić do uszkodzenia skóry i łysych plam wokół uszu. Samookaleczenia są pożywką dla bakterii i drobnoustrojów. Otwarte rany mogą prowadzić do wtórnego zakażenia i szybkiego pogorszenia ogólnego stanu zdrowia zwierzęcia.
Jeśli stan zapalny trwa już od kilku tygodni, Twój kot może odczuwać pieczenie w uszach. Twój pies może nie chcieć być dotykany lub głaskany tak często jak kiedyś. Wiele osób podczas choroby wycofuje się do cichego miejsca i unika kontaktu z członkami rodziny. Niektórzy mogą nawet odmówić jedzenia. Chory kotek może być apatyczny i może reagować agresywnie na właściciela, jeśli ten spróbuje obejrzeć jego uszy.
Ropny, nieprzyjemny zapach z ucha i nadmierna ilość wydzieliny to oznaki, że zwierzę ma infekcję. Typowy zapach można wykryć nawet wtedy, gdy podajemy kotu posiłek lub głaszczemy go. Chociaż w kanale słuchowym może znajdować się odrobina woskowiny, jest on zazwyczaj suchy i przyjemny w dotyku. Nieprawidłowo ukształtowane lub śliskie ucho może być pokryte grubą, żółtawą płytką lub może mieć żółtą lub ciemnobrązową wydzielinę, która czasami osadza się na skórze i małżowinie usznej.
Koty uwielbiają ukrywać objawy choroby swoim zachowaniem. Koty są odporne na ból, więc tylko doświadczony właściciel może zauważyć zmiany w ich zachowaniu, które mogą wskazywać na stan chorobowy. Należy skontaktować się z lekarzem weterynarii, jeśli kot trzęsie się, unika dotykania uszu lub przechyla głowę w nienaturalny sposób, gdy dotykamy jego uszu. Nie należy czyścić uszu kota przed badaniem. Pozwoli to specjaliście dokładnie ocenić sytuację i zapewnić najlepsze leczenie.
Zapalenie ucha u kota - leczenie
Kot z przekrwionymi, podrapanymi skórą małżowinami usznymi jest nie tylko nieestetyczny, ale również źle wygląda. Mogą one również powodować ból i dyskomfort, a także stanowią wrota dla bakterii i wirusów, które dostają się do organizmu. Nie zwlekaj z wezwaniem lekarza. Szybka reakcja na stan zapalny przyspieszy powrót do zdrowia i zwiększy szansę na to, że Twój pupil odzyska dawną sprawność.
Co powinieneś zrobić, jeśli Twój kot ma infekcję ucha? Pierwszym krokiem w leczeniu infekcji ucha u kota jest ustalenie przyczyny. Specjalista w pierwszej kolejności przeprowadzi ogólne badanie kota. Sprawdzi również stan uszu oraz przeprowadzi badanie fizykalne. Najważniejsze jest badanie cytologiczne. Dzięki niemu można zastosować konkretny preparat do leczenia konkretnego schorzenia. Lekarz weterynarii pobierze materiał z ucha i umieści go na szkiełku podstawowym. Na koniec zbada go pod mikroskopem.
Jeśli podejrzewa się, że przyczyną stanu zapalnego jest świerzb, do materiału dodaje się parafinę. Pozwala to na identyfikację szybko poruszających się pasożytów, które mogą być leczone za pomocą miejscowo działających leków przeciwpasożytniczych. Mogą być one stosowane miejscowo na szyję kota lub w postaci kropli do ucha.
Jeżeli ciało obce powoduje problemy zdrowotne u Twojego zwierzęcia, powinieneś je natychmiast usunąć i sprawdzić, czy nie doszło do uszkodzenia tkanek. Infekcje drożdżakowe mogą być wywołane przez preparaty stosowane miejscowo, takie jak kwas borowy lub octowy. Antybiotykoterapia powinna być rozpoczęta, jeżeli infekcja nie daje się opanować w krótkim czasie i jest spowodowana przez bakterie. W niektórych przypadkach może być konieczne zastosowanie kombinacji preparatów przeciwbakteryjnych i przeciwgrzybiczych. Dla dobra kota konieczne może być również zastosowanie środków przeciwbólowych.
Zapobieganie zapaleniu ucha u kota
Czy możliwa jest taka pielęgnacja zwierzęcia, aby dokuczliwe zapalenie ucha zniknęło? Choć domowe sposoby nie zawsze mogą zadziałać, warto rozważyć sposoby, które pozwolą zmniejszyć ryzyko rozwoju choroby. Należy unikać wilgoci w uszach kota, a także nie dopuszczać do nadmiernego zwilżania małżowin usznych pupila podczas zabiegów pielęgnacyjnych. Zdrowe jamniki nie wymagają kąpieli i bardzo dbają o swoje futro, nieustannie je wylizując. Trudno też znaleźć kota, który pozwoli się wziąć do wanny z wodą. Mycie szamponem to czynność, która u wielu kotów wywołuje stres.
Jak możesz zapobiec zapaleniu ucha u kota? Możesz pomóc uszom swojego kota stosując delikatną, regularną higienę. Podczas zabawy lub głaskania uszu kota, zwracaj uwagę na ich stan. Jeśli zauważysz nietypową wydzielinę, natychmiast zadzwoń do weterynarza. Nie próbuj leczyć kota samodzielnie. Może to zwiększyć prawdopodobieństwo rozprzestrzenienia się choroby i utrudnić kotu życie.
W celu ustalenia przyczyny zapalenia ucha u kota należy wykonać badanie cytologiczne przewodu słuchowego. Badanie mikrobiologiczne, czyli posiew z antybiogramem, może być konieczne w celu ustalenia najlepszego leku. Leczenie zakażeń grzybiczych może trwać kilka tygodni. W trakcie leczenia ważne są badania kontrolne, aby mieć pewność, że choroba nie nawróci. Milena Szaraniec, lekarz weterynarii, mówi, że jest to ważne.
Możesz pokonać zapalenie ucha u kotów
Problemy z uszami to najczęstszy powód wizyt w lecznicy weterynaryjnej. Choć koty chorują rzadziej niż psy, bakterie czy grzyby również mogą dotknąć mruczących członków. Zapalenie ucha u kotów może być wywołane przez drożdże, pasożyty lub bakterie. Przed rozpoczęciem leczenia ważne jest przeprowadzenie badania cytologicznego i ustalenie przyczyny zmian.
Koty z zapaleniem ucha zazwyczaj wymagają podawania leków miejscowych - kropli i maści lub sprayów czy tabletek. Lekarz może również zlecić leczenie przeciwbólowe, jeśli kot jest apatyczny lub ma wysoką temperaturę ciała. Czasami można zastosować leczenie punktowe na szyję kota, aby leczyć stan zapalny.
Dostępne są profesjonalne produkty i preparaty wspomagające regularną higienę kocich uszu. Można też specjalnymi nożyczkami przycinać pazurki kota, aby nie kaleczył się podczas drapania. W naszym sklepie znajdziesz najlepsze preparaty do uszu dla kotów. Zadbaj o swojego kota! W naszym wyborze znajdziesz płyny z miękką końcówką, chusteczki do usuwania nadmiaru wydzieliny oraz krople do czyszczenia uszu. Produkty te zapewnią komfort Twojemu kotu i pomogą mu cieszyć się pełnią zdrowia.