Koty to tajemnicze i trudne do zrozumienia stworzenia. Podczas gdy niektórzy zwolennicy psów uważają je za nieprzystępne, a nawet fałszywe, koty domowe posiadają wiele unikalnych cech i zdolności. Czy koty wyczuwają choroby?
Niezwykłe kocie umiejętności
Trudno jest znaleźć zaskakujące fakty na temat kotów. Koty są uważane za jednych z najlepszych myśliwych w królestwie zwierząt, spędzając prawie dwie trzecie swojego dnia na spaniu. Ponieważ nie mają obojczyka, koty mogą wcisnąć się w ciasne przestrzenie. Prawie 10% ich kości znajduje się na ogonie. Domownicy kotów potrafią wydawać prawie 100 dźwięków i słyszą tony o dwie oktawy wyższe niż ucho ludzkie.
Naukowcy próbują również udowodnić, że koty mają zdolność wyczuwania chorób i ostrzegania swoich właścicieli przed niebezpieczeństwem. Czy koty są w stanie wychwycić choroby i uchronić swoich właścicieli przed niespodziewaną opresją? Przyjrzyjmy się temu bliżej!
Czy wiesz, że... koty kładą się na chorych miejscach?
Ciało kota ma skomplikowaną i niezwykle sprawną budowę. Puls kota wynosi około 110-170 uderzeń na godzinę, czyli szybciej niż u człowieka. Narząd Jacobsona jest dodatkowym zmysłem, który pomaga kotom w unikalnym rozpoznawaniu bodźców. Stanowi on połączenie zmysłu węchu i smaku oraz dodatkowego receptora. Znajduje się w górnej części podniebienia. Wysyła sygnały do mózgu, gdy kot je lub próbuje nowych smaków.
Trudno jednoznacznie stwierdzić, czy któraś z tych cech jest za to odpowiedzialna. Mogą to być elementy ich prymitywnego zachowania lub określona struktura anatomiczna. Koty wyewoluowały tak, aby móc żyć z ludźmi dzięki wielowiekowym zmianom ewolucyjnym. Nieustannie zadziwiają nas wyjątkowe cechy tych zwierząt.
Zapewne zastanawialiście się, czy koty potrafią wyczuć chorobę u człowieka. To pytanie jest często zadawane przez właścicieli zwierząt. Zwłaszcza, gdy nasz pupil próbuje położyć się na naszej ręce lub nodze, a nawet polizać jakąś część naszego ciała. Być może jest to sposób na to, aby pupil poczuł ciepło i dostał smakołyk, a może jest to sposób na zwrócenie na siebie dodatkowej uwagi.
Czy koty wyczuwają choroby? To pytanie jest często zadawane!
Nie jest to zjawisko chwilowe. Koty towarzyszą człowiekowi od zarania dziejów. Mimo że nie są tak czułe i kochające jak psy, potrafią być bardzo przywiązane do swoich właścicieli i ciężko znoszą długą rozłąkę. Traktują ludzi jako część swojego stada. Witają się z członkami rodziny po powrocie z pracy lub szkoły, a kiedy otwierasz drzwi wejściowe, biegną, aby się z Tobą przywitać.
Chociaż nie wiadomo, czy koty potrafią wyciągać choroby, wykazano, że potrafią reagować na niewielkie zmiany w swoim otoczeniu. Koty są z natury niezależnymi stworzeniami. Wolą podążać własnymi ścieżkami i często szukają samotności, gdy zachorują. Czasami trudno jest zauważyć pierwsze oznaki choroby u kotów i jak najszybciej skierować je do weterynarza. Robią wszystko, aby wesprzeć swojego opiekuna, gdy ten jest chory. Poprzez swoje działania chcą ulżyć człowiekowi w cierpieniu.
Czy pozwalasz swojemu kotu kłaść się na chorych miejscach? Twój kot może przyjść do Ciebie i zaoferować Ci kilka przytulanek, gdy potrzebujesz odpoczynku. Może chce cię zachęcić do zabawy, nawet jeśli masz zły dzień lub nie jesteś w stanie wykonać codziennych obowiązków. Jedno jest pewne: koty domowe potrafią odczytywać nasze nastroje i zachowania. Potrafią też dostosować się do każdej sytuacji. Czy to szósty zmysł, czy doskonale funkcjonujący organizm, który nastawiony jest na przetrwanie?
Czy koty potrafią wyczuwać choroby?
Już przed wiekami wierzono, że domowe zwierzęta mają nadprzyrodzone moce. Wierzono, że potrafią usuwać choroby i uważano je za ziemską manifestację czarnych sił i pomocników diabła. Honorowano je na dworze faraona w starożytnym Egipcie. Ich wizerunki można znaleźć na starożytnych malowidłach z wielu kultur i krajów. Koty budziły fascynację monarchów i królów ze względu na swoją elegancję, szyk, wdzięk, grację i niezwykłą zwinność.
Czy koty potrafią wyczuwać choroby i ostrzegać nas przed niebezpieczeństwem? Okazuje się, że tak! Koty są inteligentne i są doskonałymi łowcami. Ich ciała potrafią przeskakiwać w ciągu kilku sekund, nawet jeśli z daleka słyszą drobny szelest. Te cechy pozwalają kotu stać się obrońcą swojego terytorium, gdy niebezpieczeństwo jest blisko.
Jak kot dba o swoją rodzinę? Twój kot uwielbia wylegiwać się na kanapie i uważnie nasłuchuje, gdy dochodzi do niego niepokojący dźwięk. Długie okresy czasu spędza w pobliżu drzwi balkonowych i wejściowych, w zależności od tego, jakie niezwykłe wydarzenia dzieją się za nimi. Jest skłonny pokazać swoją dominację nad każdym zwierzęciem, które wejdzie na jego terytorium, nawet jeśli może mieć pokojowe zamiary i nie stanowić zagrożenia dla ludzkiego zdania. A co z chorobami?
Zapach kota i poczucie choroby
Okazuje się, że czworonożni mruczący towarzysze potrafią wyczuwać choroby swoim nosem! Wieloletnie badania wykazały, że koci zmysł powonienia jest bardziej wrażliwy niż ludzka zdolność do wykrywania zapachów. Wykazano, że koty potrafią wręcz lizać podejrzane miejsca na ciele człowieka. W ten sposób zwracają uwagę opiekuna na potencjalne zagrożenie. Jak jeszcze Twój kot może zachęcić Cię do pójścia do lekarza?
Według obserwacji, koty potrafią wyczuwać subtelne zmiany w ludzkim ciele. Czasem jest to zapach rany, która trudno się goi. Niekiedy reagują na wysoki poziom cukru we krwi i potrafią wyczuć guzy. Istnieje wiele historii o ofiarach udaru, które zostały uratowane przez koty. Ze względu na swoje nietypowe zachowanie, koty wywoływały tak duży alarm w otoczeniu, że były w stanie sprowadzić potrzebną pomoc do swoich właścicieli.
Przeczytaj historię o kocie Oskarze!
Czy koty wyczuwają choroby u ludzi i kotów? Historia kota Oskara stała się niemal legendarna. Została ona opisana w "The New England Journal of Medicine". Oscar był zwierzęciem, które zostało przygarnięte ze schroniska i wychowane na oddziale dla chorych na demencję w Steere House Nursing and Rehabilitation Center, Providence, Rhode Island. Po kilku miesiącach personel zauważył, że Oscar robił codzienne obchody wszystkich pacjentów. Przyglądał się pacjentom, a następnie kładł się obok nich. Pacjenci ci zwykle umierali w ciągu kilku godzin od wizyty czworonożnego kota.
Przypadek Oscara został zbadany przez weterynarzy, którzy uważają, że Oscar rzeczywiście wyczuwa te same zapachy, co ludzkie ciało tuż przed śmiercią. Wpływ na zachowanie kota mógł mieć również fakt, że umierający pacjenci nie poruszają się tak dobrze jak zdrowi ludzie. Czasami ich tętno było spowolnione. Jest prawie pewne, że koty zareagują tak samo jak chorzy ludzie. Mogą wyczuwać wysoką temperaturę ciała i być wrażliwe na nietypowe procesy zachodzące u ludzi.
Ludzie z nerwicą i depresją mogą uzyskać pomoc od kotów!
Czy jesteś pewien, że Twój kot nie kładzie się na chorych miejscach? To może być jego sposób na okazanie Ci czułości, gdy Twoja sytuacja nie jest idealna. Ciepło i komfort kociego futra oraz mruczenie może być wykorzystywane do pomocy w nerwicy i depresji. Rytmiczne mruczenie kotów jest kojące, a felinoterapia (czyli kontakt z kotami może pomóc pacjentom obniżyć ciśnienie krwi i zmniejszyć napady lęku.
Felinoterapia jest potężnym narzędziem w walce z zaburzeniami psychicznymi. Jest pomocna w leczeniu stanów lękowych i bezsenności. Może być również stosowana w leczeniu zespołu Aspergera. Może być wykorzystywana do ułatwienia psychoterapii z bardzo nieśmiałymi lub wycofanymi dziećmi. Jak działa terapia z kotem Terapia z kotem wykorzystuje niskie częstotliwości (około 25 Hz) do mruczenia. Dyskretne dźwięki wydawane przez zwierzę nie tylko obniżają nadciśnienie, ale także regulują trawienie i pomagają ludziom oddychać głębiej i spokojniej.
Ludzki organizm podczas głaskania naszych pupili wytwarza endorfiny, czyli hormony szczęścia. Przytulanie się do kota w domu przyspiesza powrót do zdrowia po chorobie i skraca rekonwalescencję. Wiedza ta jest często wykorzystywana w placówkach opieki nad seniorami i na oddziałach geriatrycznych, gdzie koty są wykorzystywane do wspierania pacjentów z demencją lub po chemioterapii.
Choroba, którą wyczuwają koty.
Czy wiesz, że koty wyczuwają zapach 10 razy lepiej niż ludzie? Najprawdopodobniej właśnie dlatego przypisuje się kotom zdolność do rozpoznawania, a nawet leczenia chorób nowotworowych. Onkolodzy często podkreślają, że zapach pacjentów chorych na raka jest zupełnie inny niż nasz.
Bardzo ciekawe mogą okazać się badania specjalistów z Dartmouth College's Geisel School of Medicine w USA. Odkryli oni, że toksoplazmoza jest powszechną chorobą pasożytniczą występującą u kotów. Może ona leczyć czerniaka. Odkryli, że pasożyt Toxoplasma Gondii może przeciwdziałać działaniu komórek nowotworowych w organizmie.
To jest historia! Historia o przyjaźni ulicznego muzyka i narkomana, Jamesa Bowena, została nakręcona w 2016 roku. W sprawę zaangażował się inny uliczny włóczęga, Bob. Film powstał na podstawie jego książki. Opisuje on w niej wyjątkową więź, jaką kot stworzył z człowiekiem. Dzięki temu udało mu się pokonać nałóg i kontynuować abstynencję. Wielokrotnie podkreślał, że upór kota i nieustanna troska o swojego właściciela była tym, co pozwoliło mu porzucić bezdomną egzystencję i przestać zażywać narkotyki.
Czy koty wyczuwają choroby?
Trudno polemizować z teorią, że koty potrafią wyczuwać emocje i rozpoznawać oznaki choroby. Koty są bardzo dobrymi obserwatorami i mają wyostrzone zmysły. Potrafią reagować nawet na niewielkie zmiany w swoim otoczeniu. Często znajdują w swoim otoczeniu substancje, które są niewidoczne gołym okiem. Muminki potrafią same otworzyć lodówkę lub otworzyć szafki kuchenne, gdy wyczują ulubione kąski.
Liczne badania wykazały, że koty potrafią ostrzegać swoich właścicieli przed niebezpieczeństwami, a nawet mogą uratować swoich właścicieli przed pewną śmiercią. Mnóstwo jest historii o kotach i psach, które uratowały tonące dzieci lub zaalarmowały innych członków rodziny o śmierci swojego właściciela. Warto zwracać uwagę na sygnały, jakie wysyła kot i bacznie obserwować jego zachowanie. Być może nasza przytulanka może być drogowskazem lub podpowiedzią, że czas na wizytę u specjalisty.
Niezwykłe zdolności to cecha charakterystyczna kotów. Analizy wykazały, że koty, które są ratowane po zawałach serca mają o 30% mniejsze szanse na śmierć niż te, które żyją samotnie. Kot zachęca nas do większej aktywności i pomaga zachować sprawność fizyczną, niezależnie od wieku. Być może Twój kot stał się dla Ciebie motywatorem do wprowadzenia zmian w stylu życia. A może dzięki niemu wykryłeś trudną do zdiagnozowania chorobę i uchroniłeś się przed długotrwałym leczeniem? Podziel się w komentarzu swoją historią o niezwykłej przyjaźni kota z człowiekiem, która zachęci innych, którzy mają wiernych pupili!