Koty są dobrze przystosowane do widzenia w ciemności i potrafią szybko reagować na każdy ruch. Koty są podatne na wiele chorób, w tym na zapalenie spojówek. Jak leczyć zapalenie oczu?
Zapalenie spojówek u kotów: Kocie oko pod lupą
Koty znane są ze swojego wyostrzonego zmysłu węchu i doskonałego wzroku. Ich budowa jest podobna do ludzkiego oka i potrafią dostrzec najdrobniejsze elementy ukryte w ciemności.
Kocie oko można również podzielić na trzy części: przednią, środkową i tylną. Zewnętrzna część kociego oka posiada ochronną warstwę białą o dość dużej grubości, czyli twardówkę. Przezroczysta rogówka znajduje się bezpośrednio pod źrenicą i skupia promienie świetlne. Błona naczyniowa znajduje się w środkowej części oka. Składa się ona z tęczówki, źrenicy, ciała szklistego i naczyniówki. Tęczówka jest odpowiedzialna za kolor kota i ma zdolność zwężania lub rozszerzania się w celu regulacji dopływu światła.
Koty mają szerszy kąt widzenia niż oko ludzkie. Wynosi on ponad 200 stopni. Jednak domowe pupile mają krótszą odległość widzenia niż ludzie. Kot potrafi skupić wzrok na obiektach oddalonych nawet o 6 metrów. Wbrew powszechnemu przekonaniu, zwierzęta potrafią postrzegać i rozróżniać kolory inaczej niż ludzie. Najlepiej odbierają kolor niebieski, najgorzej zaś czerwony i jego odmiany. Naukowcy uważają, że koty widzą promieniowanie ultrafioletowe w spektrum.
Nasi czworonożni towarzysze wyróżniają się ponadprzeciętną akomodacją. Pozwala im to polować w ciemności i dostrzegać wiele szczegółów w otoczeniu. Cecha ta może pomóc kotom być świetnymi myśliwymi, ale może też zwiększyć ich lęk przed obiektami, na które człowiek nie zwraca uwagi. Widzenie w nocy zawdzięczamy licznym pręcikom w siatkówce oka. Te komórki zmysłowe są odpowiedzialne za wykrywanie intensywności jasności. Czworonogi mają w oczach błonę refleksyjną w kształcie półksiężyca, która odbija światło jak lustro.
To sprawia, że kocie oko jest fascynującą i tajemniczą strukturą, która od dziesięcioleci jest przedmiotem badań naukowych. Zapalenie spojówek u kotów jest częstą przyczyną utraty wzroku. Leczenie, objawy i diagnoza - Czy krople do oczu dla kotów z zapaleniem spojówek są wystarczające?
Przyczyny "Zapalenia spojówek u kotów".
Gałka oczna kota, która jest misternie zaprojektowana, składa się z komory przedniej, która znajduje się pomiędzy rogówką a płaszczyzną tęczówki oraz komory tylnej za tęczówką. Komory te wypełnione są płynem wodnistym. Ze względu na delikatny charakter poszczególnych struktur, do ochrony oka dodaje się dodatkowe elementy, takie jak spojówka, narząd łzowy i powieki. Powieki osłaniają przednią część oka, rozprowadzają łzy do rogówki oraz chronią oko przed wysychaniem i uszkodzeniami mechanicznymi.
Rzadziej mówi się o tym, że spojówka oka to. Jest to cienka, przezroczysta błona, która pokrywa przednią i tylną powierzchnię gałki ocznej. Spojówka jest błoną śluzową. Przechodzi z jednej strony w skórę na powiekach do nabłonka przedniego rogówki. Worek spojówkowy znajduje się pomiędzy górnym a dolnym sklepieniem oka. Jest on nawilżany przez śluz i wydzieliny gruczołów tarczkowych, łzy. Zapalenie spojówki może się rozwinąć, gdy struktura ta jest narażona na zbyt silne działanie światła lub pocierana brudnymi rękami.
Co powoduje zapalenie spojówek u kotów?
Zapalenie jest zwykle spowodowane przez różne czynniki szkodliwe, zakaźne lub alergiczne. Jeśli istnieje zakażenie, takie jak herpeswirus, może to być również przewlekły stan, który nawraca.
Czasami jest to spowodowane urazem mechanicznym. Na przykład, kot może przebić się przez krzaki lub złapać ostry przedmiot w mieszkaniu. Przyczyną może być też zderzenie kota z innym zwierzęciem lub gonitwa kota za myszą. Zapalenie spojówek może być związane z innym przewlekłym schorzeniem lub wadą genetyczną, która w niektórych przypadkach powoduje nieprawidłowe wytwarzanie łez.
Podobnie jak w przypadku innych ssaków, wady oczu u kotów mogą być nabyte lub wrodzone. Problemy z oczami występują najczęściej u kotów ras brechycefalicznych. Mają one małe oczodoły i źle osadzone gałki oczne. W przypadku nawracających stanów zapalnych lub infekcji oczu należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem weterynarii. Zapalenie spojówek u kotów jest częstym schorzeniem. Najlepszym sposobem leczenia tej choroby jest stosowanie domowych środków zaradczych i profilaktyka.
Zapalenie spojówek u kotów - objawy
Zapalenie spojówek u kota można zdiagnozować, jeśli kot zaczyna mrużyć oczy, łzawić lub częściej pociera oczy łapką. Inne objawy zapalenia spojówek to mętna, matowa lub opuchnięta powierzchnia gałki ocznej, zaczerwienione oczy, obrzęk, zaczerwienienie oczu, częste mrużenie oczu. Zapalenie spojówek może spowodować, że kot będzie unikał kontaktu z członkami rodziny i chował się przed jasnymi źródłami światła.
Oko kota zostanie zauważone przez odpowiedzialnego opiekuna, jeśli jest przebarwione lub ma ropne zmiany. Może to utrudniać kotu pełne otwarcie oczu. Pojawienie się trzeciej powieki na kocim oku powinno skłonić właściciela do zachowania szczególnej czujności. Po pierwsze, jeśli wzrok kota pogarsza się, jest to znak, że oczy kota stają się poważnie chore. Jeśli kot zaczyna wspinać się na przeszkody i przypadkowo trafia w cel, to znak, że musi go obejrzeć lekarz.
Twój koci przyjaciel może cierpieć z powodu infekcji bakterią Chlamydophila catis. Kot może rozwinąć jednostronnie chlamydialne zapalenie spojówek. Po kilku dniach może ono jednak zaatakować również drugie oko i wywołać objawy ze strony układu oddechowego. W ciężkich przypadkach u kota może wystąpić kichanie i kaszel, które mogą prowadzić do zapalenia płuc. Dlatego tak ważne jest, aby stale obserwować pacjenta. W przypadku podejrzenia zakażenia chlamydiami u kota, ważne jest pobranie wymazu ze spojówki. Laboratorium będzie następnie zbadać próbkę.
Leczenie zapalenia spojówek u kotów
Jeśli problemy z oczami Twojego pupila utrzymują się dłużej niż kilka dni, należy udać się do lekarza weterynarii. Lekarz wykona niezbędne badania, jeśli Twój pupil intensywnie łzawi lub ma opuchnięte i/lub zaczerwienione oczy. Przed rozpoznaniem zapalenia spojówek konieczny jest dokładny wywiad lekarski. Przekaż specjaliście tak dużo informacji, jak to tylko możliwe. Obserwuj zachowanie swojego pupila. Czy je normalnie, czy też staje się ospały, agresywny lub nadmiernie pobudzony?
Jeśli zapalenie spojówek jest spowodowane urazem mechanicznym, zwykle stosuje się leczenie objawowe. Lekarz weterynarii włączy do leczenia krople do oczu na zapalenie spojówek dla kotów. Brak objawów i uciążliwych symptomów świadczących o pogorszeniu jakości i ostrości widzenia zwierzęcia to znak, że choroba się skończyła.
Zapalenie spojówek u kotów - leczenie farmakologiczne
Leczenie domowe może okazać się konieczne, jeśli kot cierpi na bakteryjne lub wirusowe zapalenie spojówek. Kuracja może trwać od kilku do kilkunastu dni, w zależności od tego, jak szybko zwierzę reaguje na leczenie. Można również stosować krople do oczu z antybiotykami bezpośrednio do oczu. O rodzaju i czasie trwania leczenia zawsze decyduje lekarz prowadzący. Kiedy kot jest już zdrowy, nie można zaprzestać podawania leków.
Zapalenie spojówek może być spowodowane reakcją alergiczną. Pomocne może być profilaktyczne podawanie leków na alergię. Obserwuj mieszkanie w czasie wysokiego stężenia pyłków. Oczyszczaj powietrze i ogranicz wizyty kota, gdy alergie są najbardziej nasilone.
Jeśli Twój kot ma zapalenie spojówek, leczenie domowe może przyspieszyć proces powrotu do zdrowia. Złagodzi ono dyskomfort Twojego pupila i pomoże go zmniejszyć. Koty z zapaleniem oczu nie powinny samodzielnie stosować żadnych kropli czy maści. Nie powinno się im również podawać leków, które są specyficzne dla ludzi.
Zapobieganie zapaleniu spojówek u kotów
W przypadku zdiagnozowania przez lekarza zapalenia spojówek u kota można zastosować domowe sposoby pomocy. Zwierzę cierpiące z powodu bólu musi mieć możliwość odpoczynku i spokoju. Kotom wychodzącym na zewnątrz należy ograniczyć wychodzenie na zewnątrz, ponieważ może to narazić ich oczy na inne czynniki ryzyka. Jeśli koty domowe nie są wychodzące, można im zapewnić bezpieczne, ciche miejsce, w którym będą mogły się wycofać z domu.
Choroby oczu mogą powodować poważny dyskomfort u Twojego zwierzęcia oraz nadwrażliwość na jasne światło. Unikaj jasnych lamp, a w słoneczne dni stosuj żaluzje lub zasłony. Jak leczyć zapalenie spojówek u kotów i zapobiegać jego nawrotom? Koty z dłuższą sierścią wokół oczu mogą wymagać częstszego przemywania ich wacikiem nasączonym wrzątkiem.
Szczepienie chroni kota przed chorobą oczu wywołaną przez Chlamydię. Jest to szczególnie ważne, jeśli Twój kot ma regularny kontakt z innymi kotami. Możesz wspomóc wzrok swojego kota, karmiąc go zarówno suchą, jak i mokrą karmą. Będzie to zależało od jego wieku i aktualnych potrzeb. Możesz skonsultować się z lekarzem weterynarii, aby dodać do diety Twojego kota kwasy tłuszczowe Omega-3 i Omega-6. Jest to korzystne dla ich skóry, sierści i oczu.
Jak można wspomóc kota cierpiącego na zapalenie spojówek?
Należy pamiętać, że domowe sposoby leczenia zapalenia spojówek mogą przynieść kotom więcej szkody niż pożytku. Ludzie często zauważają, że infekcja oka związana z zapaleniem spojówek może się pogorszyć, gdy stosują napar z ziół do przemywania oczu. Nie pomoże Ci to w ustaleniu przyczyny problemu. Jest to szczególnie ważne, jeśli problemy z oczami kota są spowodowane przez przewlekłe, poważne choroby.
Dbaj o nawodnienie swojego kota, aby przyspieszyć powrót do zdrowia. Upewnij się, że Twój kot ma dostęp do czystej, świeżej wody każdego dnia. Aby nawodnić go od wewnątrz, włóż trochę wody do jego miski.
Do tej mieszanki można dodać suchą karmę. Dostarczy ona niezbędnego białka, zdrowych olejów, niewielkiej ilości węglowodanów, a także witamin i mikroelementów.
Choroby oczu u kota - schorzenie, którego nie można lekceważyć
Nasz podopieczny może cierpieć na zapalenie spojówek, stany zapalne, a także opuchnięte i zaczerwienione oczy. Jeśli nie zareagujemy szybko, choroba może przejść w poważniejsze stadium i wymagać długotrwałego leczenia. Leczenie chorób oczu wymaga szybkiej reakcji na pierwsze objawy i systematycznego podawania leków przez lekarza weterynarii.
Zapalenie spojówek jest częstym schorzeniem, które dotyka koty w każdym wieku. Zwykle jest objawem chlamydii, ale może być również schorzeniem bakteryjnym lub wirusowym. Może być spowodowane urazem mechanicznym, lub może być oznaką, że w organizmie zwierzęcia rozwinęła się inna choroba. Czasami jest samoistnie odwracalna, innym razem wymaga leczenia antybiotykami.