Gorące dni mogą być trudne zarówno dla zwierząt domowych, jak i innych stworzeń. Dowiedz się, jak zapewnić kotu ochłodę w upalne dni, jeśli masz mruczącego kota.
Jak koty reagują na gorącą pogodę
Dla każdego człowieka niekorzystne są zbyt wysokie temperatury, które utrzymują się przez dłuższy czas. Gorące dni w klimacie umiarkowanym są często wilgotne, co utrudnia oddychanie i sprawia, że powietrze jest cięższe. Istnieje wiele metod chłodzenia, które ludzie mogą stosować, z lepszym lub gorszym skutkiem. Zwierzęta są w gorszej sytuacji, ponieważ nie mają możliwości samodzielnego schłodzenia się.
Musisz upewnić się, że Twój kot czuje się komfortowo, kiedy temperatura jest wysoka, a słońce świeci przez cały dzień. Ludzie często myślą o psach, kiedy myślą o kotach. Jednak koty również mogą czuć się niekomfortowo podczas upałów. Jak koty znoszą upały? Czy można je ochronić przed upałem? Dowiedz się prawdy o kotach i wysokich temperaturach i zadbaj o swojego pupila.
Jak koty znoszą upały? Oto co powinieneś wiedzieć!
Koty lepiej znoszą wysokie temperatury niż psy. Wynika to z faktu, że koty naturalnie aktywują swoje systemy ochronne i nie są zależne od człowieka. Nie wychodzą na spacery, jeśli nie zostaną o to poproszone. Dzięki temu mogą zarządzać swoim czasem i decydować o tym, jak go spędzają. Wydawać by się mogło, że nie są tak gorące jak psy, jeśli chodzi o upały. Jest to tylko wrażenie.
Jak pocą się koty?
Podobnie jak psy, odczuwają to przez opuszki łap. To jednak nie wystarcza. Niejednokrotnie na opuszkach pojawia się wydzielanie wilgoci. Może się to zdarzyć w czasie upałów i w stresie. Ma to niewielki wpływ na to, jak chłodny jest kot w rzeczywistości, ze względu na dużą powierzchnię opuszek.
Jak kot może się ochłodzić?
Jest wiele innych możliwości. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak chronić kota przed słońcem, niektóre z tych opcji wystarczą. Nie będzie to wystarczające, nawet przy dużych upałach, szczególnie w przypadku zwierząt, które nie mają do nich dostępu lub są chore czy starsze. Nie zapominajmy o początku.
Koty są świetne w zarządzaniu energią. Gdy robi się gorąco, ograniczają swoją aktywność. Szukają cienia i unikają ruchu tak bardzo jak to możliwe, aby się chronić. Wybierają bezpieczne miejsca, gdzie mogą być chronione przed wszelkimi zagrożeniami i nie będą musiały walczyć o terytorium lub uciekać przed psami. Miejsca te są chronione przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych poprzez ukrywanie się pod krzewami lub w piwnicy, która jest naturalnie chłodniejsza.
Pozycja kota w legowisku powinna być dostosowana do sytuacji. Zamiast zwijać się w kłębek lub chować w ciepłym miejscu, kot kładzie się płasko na grzbiecie. Koty często wylizują swoje futro, aby się ochłodzić i zmoczyć je. Dzięki temu szybciej uwalniają ciepło niż je pochłaniają, a to z kolei obniża lub utrzymuje stałą temperaturę ciała.
Koty mogą pić więcej wody, jeśli upał jest bardzo uporczywy. Jest to nietypowe, ponieważ dzikie koty raczej nie piją wody. Koty domowe i dzikie koty zachowują się w ten sam sposób. Również one szukają źródeł wody, gdy robi się zbyt gorąco. Nie moczą się w niej, co jest ważne, ponieważ wiele osób moczy w takich sytuacjach swojego kota.
Czy koty dyszą?
Wiele osób urzeka widok psa dyszącego w upale. Ten gatunek faktycznie wydziela nadmiar ciepła, które w naturalny sposób chłodzi organizm. W przypadku kotów jest inaczej. Koty wykształciły mechanizmy ochronne, dzięki którym są w stanie wytrzymać wysokie temperatury. Jednak nie zawsze jest to prawdą. Kot może zacząć dyszeć. W przeciwieństwie do dyszenia psów, dyszenie kotów jest niepokojące i powinno zwrócić uwagę weterynarza. Jest to oznaka hipertermii u kotów.
Koty mogą się przegrzewać.
Odpowiedź na pytanie "Jak koty znoszą upały?" brzmi: "Całkiem dobrze". Zdarzają się jednak wyjątki. Mam tu na myśli koty z gatunku brachycefalicznych, czyli koty o spłaszczonym pysku. Zwierzęta bardzo młode i stare mogą zaburzać procesy termoregulacyjne organizmu. Upały są bardziej niebezpieczne dla kotów otyłych oraz kotów z ciemną sierścią i chorobami przewlekłymi, szczególnie dotyczącymi nerek, układu oddechowego i krążenia.
Jakie są objawy przegrzania kota? Kot może dyszeć, jak również wcześniej wymienione. Kot może mieć również drgawki, zaburzenia równowagi, lub poruszać się w sposób nieskoordynowany. Odwodnienie można wykryć, przyglądając się bliżej. Tętno może gwałtownie wzrosnąć, mogą pojawić się wymioty lub zwierzę może stracić przytomność. Jest to poważny stan, który może prowadzić do śmierci.
Widać więc, że upalna pogoda może być również przyczyną kocich problemów. Jak chronić kota przed słońcem, a jednocześnie pozwolić mu się ochłodzić? To proste!
Jak schłodzić kota podczas upałów?
Oto kilka sprawdzonych sposobów na ochłodzenie kota podczas upalnych dni.
Zadbaj o futro
To jest coś, co powinieneś zrobić jeszcze zanim zaczną się upały. Zadbaj odpowiednio o futro swojego kota. Jeśli Twój kot ma podszerstek, wyszczotkuj go, aby usunąć martwe włosy. Nie wypuszczaj kota na zewnątrz na słońce. Jeśli czujesz taką potrzebę, zabierz swojego kota do groomera.
Nie obcinaj kotu włosów. Istnieją wyjątki od tej reguły. Golenie będzie konieczne, jeśli Twój kot nie jest zainteresowany pielęgnacją lub ma długie, splątane włosy i kołtuny. Powinieneś zostawić co najmniej jeden centymetr futra, aby skóra nie była widoczna. Futro pełni również funkcję ochronną.
Utrzymuj niską temperaturę wewnątrz
Wentyluj, jeśli będzie gorąco. Upewnij się, że zabezpieczyłeś balkon i okna siatką. Kiedy wychodzisz z domu, trzymaj żaluzje i okna zamknięte. Zapobiegnie to przedostawaniu się gorącego powietrza do pomieszczenia. Powinieneś ograniczyć ilość światła słonecznego, które widzi Twój kot i trzymać go z dala od bezpośredniego światła słonecznego.
Nie należy zostawiać kota w samochodzie
Czasami Twój kot może potrzebować towarzyszyć Ci w podróży, np. do weterynarza. Nawet jeśli nie będzie Cię tylko przez kilka minut, nie zostawiaj kota w samochodzie samego w upale. Możesz załatwić wszystkie swoje sprawy, gdy kot będzie już w domu.
Nie należy trzymać kota pod kluczem w najbardziej nasłonecznionej części domu. Nie należy zostawiać kota na balkonie. Sprawdzaj miejsce kilka razy, aby upewnić się, że go nie ma. Łatwiej będzie przygotować najlepsze warunki dla Twojego pupila, niż próbować go schłodzić w drodze do weterynarza, gdy zauważysz objawy hipertermii.
Dostęp do świeżej wody
Łatwo jest dowiedzieć się, jak zapewnić kotu ochłodę podczas upałów. Upewnij się, że twój kot ma wodę przez cały czas. Musisz upewnić się, że żaden z nich nie jest uszkodzony przez promienie słoneczne. Jeśli jesteś pewien, że w domu będzie ciepło, umieść kilka kostek lodu wewnątrz każdej z pustych misek. Roztopi się on, zapewniając chłodną wodę. Fontanna to świetny sposób, aby Twój zwierzak zaczął pić, jeśli jest bardzo oporny.
Podawaj chłodne przekąski
Kiedy jesteś w domu, przygotuj przekąski dla swojego kota. Możesz zrobić galaretki dla kota z ugotowanych nóżek i podawać je prosto z lodówki. Możesz też użyć mokrej karmy, która została lekko schłodzona i włożona do miseczki. Przekąski te nie powinny być pozostawione na zbyt długo. W upalne dni mogą się łatwo zepsuć, co może spowodować problemy jelitowe u Twojego kota.
Zapewnij kotu miejsce do schłodzenia się
Jak możesz chronić swojego kota przed promieniami słońca? Upewnij się, że Twój kot ma chłodne miejsca do przebywania. Aby obniżyć temperaturę ciała kota, wyczyść łazienkę i zapewnij mu dostęp do zimnych płytek. Powinieneś zadbać o to, aby było tam wiele akcesoriów chłodzących. Zamiast podkładek żelowych używaj mat chłodzących stworzonych z myślą o zwierzętach domowych.
Pamiętaj jednak, że kot to nie to samo co pies. Chłodna kąpiel może w tym przypadku przynieść więcej szkody niż pożytku. Kąpiel może wywołać u kotów ogromny stres, ponieważ nie lubią one wody. Stres może spowodować u kota podwyższenie temperatury ciała, co może mieć negatywny wpływ na jego zdrowie. Nie kładź na kota mokrego ręcznika. Jeśli już to robisz, połóż go na ziemi, aby kot mógł z niego korzystać w razie potrzeby. Rozgrzany ręcznik może działać jak sauna i dodatkowo uszkodzić naturalną termoregulację organizmu.
Pozwól kotu się zrelaksować
Być może zastanawiasz się, jak zapewnić kotu ochłodę podczas upałów. Przecież on może to wszystko zrobić sam. Miej to na uwadze i przede wszystkim zapewnij kotu spokój. Nie wprowadzaj czynników stresogennych. Zabieraj kota na spacery, ale tylko wtedy, gdy na zewnątrz jest jeszcze chłodno.
Skonsultuj się z lekarzem weterynarii
Jak chronić kota przed słońcem, gdy jest on przewlekle chory lub wychodzący? Najlepiej jest trzymać zwierzęta w domu, jeśli ich stan zdrowia nie jest dobry. Warto skonsultować się z lekarzem weterynarii, jeśli słyszymy o zbliżających się upałach. Może on zalecić dodatkowe leki lub zastosowanie elektrolitów czy wspomagaczy, które uchronią kota przed potencjalnie groźnymi dla życia upałami.