Kocie osobowości mogą być tak różne jak ludzkie. Nieśmiały kot nie jest rzadkością w świecie zwierząt. Istnieją zarówno koty figlarne i towarzyskie, jak i te bardziej nieśmiałe. Nieśmiały kot może być wspaniałym towarzyszem, nawet jeśli na takiego nie wygląda. Potrzeba cierpliwości i dużo pracy, aby zbudować silną i trwałą więź ze swoim kotem. Jak można pokonać kocią nieśmiałość?
Nieśmiały kot - dogłębna analiza historii życia kota
Często widzimy podobieństwa w naszych zachowaniach, gdy wchodzimy w interakcje ze zwierzętami. Nie zawsze słuszne jest przypisywanie cech ludzkich domowym pupilom. Czasami to właśnie nieśmiałość kota jest problemem. Jest to często oznaka wcześniejszych doświadczeń kota, a nie coś, co jest dla niego wyjątkowe. Koty, które nie przeszły procesu socjalizacji lub doznały traumatycznych przeżyć ze strony ludzi, są bardziej nieśmiałe niż te, które je przeszły. Niektóre kocie doświadczenia mogą mieć tak duży wpływ na życie kotów, że trudno jest je całkowicie wymazać w dorosłym życiu. Jedną z grup futrzaków są również koty wolno żyjące. Koty te są zwierzętami dzikimi, które przeżywają stres związany z bliskim kontaktem z człowiekiem.
Koty nieśmiałe mogą jednak znaleźć pełną satysfakcję w przebywaniu w otoczeniu ludzi. Potrafią tworzyć silne więzi ze swoimi opiekunami. Zdobycie ich zaufania wymaga więcej czasu. Ważne jest, aby nad relacjami z kotami nieśmiałymi pracować etapami.
Swoboda wyboru i czas
Kot nieśmiały powinien być traktowany jako indywidualność. Z natury koty nieśmiałe nie lubią być do czegoś zmuszane. Ich strach jest dodatkowo potęgowany przez naruszanie przez Ciebie ich przestrzeni. Jeśli Twój pupil jest nieśmiały, pozwól mu nawiązać kontakt w jego własnym tempie.
Po przybyciu do nowego miejsca może minąć trochę czasu, zanim Twój kot przystosuje się do nowego otoczenia. W przypadku kotów nieśmiałych proces ten może trwać nawet do 2 miesięcy. Nie należy zmuszać kota do wychodzenia z ukrycia, ale można go głaskać lub trzymać na rękach. Warto, abyś dyskretnie towarzyszył kotu i jak najczęściej przebywał w tym samym miejscu. Można też delikatnie przemawiać do zwierzęcia. Najlepiej poczekać, aż mruczek sam powie, czy chce się do Ciebie zbliżyć. Kluczem do sukcesu w przypadku nieśmiałych kotów jest cierpliwość.
Nieśmiały kot stopniowo zmniejsza dystans
Aby nawiązać więź z nieśmiałymi kotami najlepiej zastosować metodę małych kroków. Odległość między kotami a ludźmi lub przedmiotami, które wywołują strach, jest jednym z najważniejszych czynników bezpieczeństwa. Nie przekraczajmy od razu granic zwierzaka, ale stopniowo zmniejszajmy dystans. Działa to mniej więcej tak: jeśli kotu wygodnie jest siedzieć w przeciwległym końcu pokoju, to w następnym tygodniu spróbujmy przesunąć się o 1,5 m bliżej. Nie zapominajmy o wsłuchiwaniu się w komfort mruczka. Jeśli pupil czuje się niekomfortowo, można wrócić do początku i za kilka dni skrócić dystans.
Kot nieśmiały - odpowiednia mowa ciała
Koty nieśmiałe są szczególnie wrażliwe na sygnały wysyłane w ich stronę. Koty potrafią inaczej niż my odbierać przyjazne zachowania z naszej perspektywy. Podczas budowania relacji należy uważać na mowę ciała. Nie należy próbować chwytać zwierzęcia od góry ani pochylać się nad nim. Lepiej jest obniżyć swoje ciało (np. możesz przykucnąć lub usiąść na ziemi tak, aby kot znajdował się na wysokości oczu. Mrugając do zwierzaka, możesz subtelnie nawiązać z nim kontakt wzrokowy. Unikaj wpatrywania się w swojego futrzanego pupila. Jeśli nasz pupil wydaje się zdenerwowany lub przestraszony (np. Powinniśmy zaprzestać interakcji ze zwierzęciem, jeśli wykazuje ono jakiekolwiek oznaki strachu, takie jak syczenie, szarpanie sierści czy machanie ogonem, i stopniowo zwiększać dystans. Jeśli jednak kot się do nas zbliży, możemy delikatnie wyciągnąć w jego kierunku rękę. Jeśli kot dotknie naszej ręki, możemy go delikatnie pogłaskać w okolicach policzków lub pod brodą.
Bezpieczne środowisko dla nieśmiałych kotów
Środowisko, w którym żyje kot, jest kluczowym czynnikiem wpływającym na jego poczucie bezpieczeństwa. Szczególnie koty nieśmiałe mają silny instynkt uciekania przed niebezpieczeństwem i chowania się, gdy czują się zagrożone. Powszechne jest przekonanie, że kotek, który nie ma gdzie się schować, szybciej i chętniej nawiązuje kontakt z ludźmi. Jest wręcz przeciwnie. Będą czuły się bezpieczniej, jeśli będą miały możliwość ukrycia się. Koty zawsze będą szukały najlepszej drogi ucieczki, czyli zawsze w górę. Dobrym pomysłem dla Twojego kota jest posiadanie wysokich miejsc, w których może się ukryć. Możesz również użyć osłoniętych kocich budek lub tuneli, aby ukryć się w różnych miejscach w Twoim domu.
Początkowy okres aklimatyzacji kota może ograniczyć przestrzeń, w której żyje. Kotom łatwiej jest eksplorować małe przestrzenie i dzięki temu czują się bezpieczniej.
Nieśmiałe koty - uspokajająca moc feromonów
Na nastrój kota może wpływać informacja zapachowa w jego otoczeniu. Aby koty czuły się bezpiecznie, ich mruczki pozostawiają ślad na terytorium, na którym się znajdują, wydzielając olejki do policzków. Koty komunikują się między sobą, pozostawiając ślady zapachowe na przedmiotach.
Sposobem na przyspieszenie przystosowania się kota do nowego otoczenia są tak zwane kompresy zapoznawcze. Wykonuje się je z kawałków gazy, które naciera się na policzki kota. Kompresy zapoznawcze można rozrzucić po całym domu lub wytrzeć nimi meble i inne sprzęty. Nieśmiałe koty nie pozwolą Ci zbliżyć się do siebie na tyle, aby mogły uwolnić wydzielinę z gruczołów policzkowych. Zamiast stosować kompresy familijne, można zastosować syntetyczne feromony frakcji F3 dla kotów w postaci sprayu i dyfuzora o działaniu uspokajającym lub przeciwlękowym. Feromony mogą redukować stres i poprawiać nastrój u kotów. Stymulują również eksplorację i zabawę. Ułatwia to budowanie relacji z Twoim pupilem.
Przysmaki i zabawa dla nieśmiałych kotów
Pozytywne skojarzenia są kluczem do przezwyciężenia nieśmiałości u kotów. Kot będzie bardziej skłonny zaufać Ci, jeśli skojarzy Twoją obecność z pozytywnymi doświadczeniami. Zabawa z kotem to świetny sposób, aby skłonić go do interakcji. Najlepszymi zabawkami dla nieśmiałych kotów są zabawki dystansowe, przeznaczone do zabawy z nieśmiałymi kotami (np. wędki Cat, które pozwalają na zabawę z pupilem z bezpiecznej odległości bez kontaktu fizycznego). Zabawa z pupilem stymuluje wydzielanie dopaminy, endorfin i poprawia nastrój.
Przysmaki, oprócz zabawy, mogą pomóc w nawiązaniu więzi z płochliwymi kotami. Jeśli kot boi się do nas podejść, można wrzucić go do kryjówki lub stworzyć ścieżkę, która poprowadzi go w naszym kierunku. Jest to świetny sposób na zachęcenie kota do zbliżenia się do nas. Jeśli uda Ci się pokonać pierwsze przeszkody, za każdym razem, gdy kot zainicjuje kontakt, podawaj mu smakołyki. Pomoże Ci to w budowaniu pozytywnych skojarzeń z kotem.
Rutyna i rytuały
Koty czują się najbezpieczniej w przewidywalnym i stabilnym środowisku. Nie lubią zmian. Ważne jest, aby mieć spójną codzienną rutynę, aby zwiększyć poczucie bezpieczeństwa u nieśmiałych kotów. Koty muszą mieć możliwość zaplanowania swojego dnia według ustalonego harmonogramu. Twój mruczek będzie wiedział, czego się spodziewać. W uporządkowanym świecie poziom stresu jest niższy.
Ważne jest, aby nawiązać silną i trwałą więź z kotem. Rytuał może obejmować karmienie z ręki, odpoczynek, czy wspólną zabawę. Ważne jest, aby zarówno opiekun, jak i kot uczestniczyli w tworzeniu rytuałów. Dzięki temu stanowią one ważną formę komunikacji. Nawet nieśmiały kot może dzięki rytuałom stać się dobrym przyjacielem człowieka.